Raymond G. Miltenberger (Ph.D., BCBA-D) Uşaq və Ailə Araşdırmaları professoru və Cənubi Florida Universitetində Tətbiqi Davranış Analizi Proqramının direktorudur. Cons Hopkins Universitetinin Tibb Fakültəsinin Kennedi İnstitutunda klinik stajı başa vurduqdan sonra Qərbi Miçiqan Universitetində Klinik Psixologiya üzrə PhD dərəcəsini almışdır. 1985-2006-cı illərdə Şimali Dakota Dövlət Universitetində Psixologiya professoru olub. O, Beynəlxalq Davranış Analizi Assosiasiyasının (ABAI) üzvü və keçmiş prezidenti və Amerika Elmin İnkişafı Assosiasiyasının üzvüdür.
Onun tədqiqatları təhlükəsizlik bacarıqlarını öyrətmək, fiziki aktivliyi artırmaq və idman performansını yüksəltmək üçün davranış yanaşmalarına fokuslanıb. O, 280-dən çox məqalə və kitabın müəllifidir, davranış modifikasiyası dərsliyi yazıb. Həmin kitabın 7-ci nəşri buraxılıb və altı dilə tərcümə edilib. Dr. Miltenberger Tətbiqi Davranış Tədqiqatına Fərqli Töhfələrinə görə APA Division 25 Mükafatı, ABAI Görkəmli Mentorluq Mükafatı və Davranış Təhlilində Görkəmli Töhfələrinə görə FABA Mükafatı daxil olmaqla çoxsaylı təhsil və tədqiqat mükafatlarına layiq görülüb.

Raymond G. Miltenberger, Ph.D., BCBA-D, is a Professor of Child and Family Studies and the Director of the Applied Behavior Analysis Program at the University of South Florida. He received his PhD in Clinical Psychology from Western Michigan University after completing a clinical internship at the Kennedy Institute at Johns Hopkins University School of Medicine. He was a Professor of Psychology at North Dakota State University from 1985 to 2006. He is a Fellow and Past President of the Association for Behavior Analysis International (ABAI) and a Fellow of the American Association for Advancement of Science.
His research focuses on behavioral approaches for teaching safety skills, increasing physical activity, and enhancing sports performance. He has published over 280 articles and chapters and has written a behavior modification textbook, now in its 7th edition and published in six languages. Dr. Miltenberger has received numerous teaching and research awards including the APA Division 25 Award for Distinguished Contributions to Applied Behavioral Research, the ABAI Outstanding Mentorship Award, and the FABA Award for Outstanding Contributions to Behavior Analysis.