Dr. Joel E. Ringdahl Corciya Universitetinin (ABŞ) Kommunikasiya Elmləri və Xüsusi Təhsil Departamentində Xüsusi Təhsil üzrə Professor və Corciya Universitetinin Autizm və Davranış Təhsili Araşdırmaları Mərkəzinin (CABER) həmrəhbəridir. O, Luiziana Dövlət Universitetində namizədlik dissertasiyasını müdafiə edib (1999) və Psixologiya üzrə Magistratura (1995) dərəcəsi, Florida Universitetində psixologiya üzrə bakalavr dərəcəsi (1992) alıb. Dr. Ringdahl lisenziyalı psixoloq və sertifikatlaşdırılmış davranış analistidir. Hazırda “Davranış Təhlili: Tədqiqat və Təcrübə” jurnalında redaktor vəzifəsində çalışır və bir sıra jurnalın redaksiya heyətində fəaliyyət göstərir.
Dr. Ringdahl-ın tədqiqat sahələri intellektual və inkişaf ləngiməsi olan şəxslərin ağır çətin davranışının funksional təhlili və müalicəsi, stimulların qiymətləndirilməsi, funksional ünsiyyət təlimi, davranış impuls nəzəriyyəsi və davranış iqtisadiyyatı sahəsində tərcümə tədqiqatlarını əhatə edir. Dr. Ringdahl çoxsaylı resenziyalı məqalələr dərc etdirib, davranış təhlili üzrə iki dərsliyin həmredaktorudur. O, 25 ilə yaxındır Milli Sağlamlıq İnstitutunun (ABŞ) maliyyələşdirdiyi araşdırmalarda tədqiqatçı kimi fəaliyyət göstərir. Klinik işində Dr. Ringdahl xəstəxana və universitet klinikalarında, dövlət müəssisələrində, ictimai obyektlərdə, məktəblərdə və şəxsi evlərdə işləyib. Əmək fəaliyyəti dövründə o, 2 yaşdan 90 yaşa qədər olan insanlarla işləyib.

Dr. Joel E. Ringdahl is a Professor of Special Education in the Communications Sciences and Special Education Department at the University of Georgia (USA) and Co-Director of the University of Georgia’s Center for Autism and Behavioral Education Research (CABER). He received his Ph.D. (1999) and MA (1995) in Psychology from Louisiana State University, and a BS (1992) in psychology from the University of Florida. Dr. Ringdahl is a licensed psychologist and a Board Certified Behavior Analyst. He currently serves as the editor for Behavior Analysis: Research and Practice and is currently on a number of editorial boards.
Dr. Ringdahl’s research interests include functional analysis and treatment of severe challenging behavior exhibited by individuals with intellectual and developmental disabilities, stimulus preference assessments, functional communication training, and translational research in the area of behavioral momentum theory and behavioral economics. Dr. Ringdahl has published numerous peer-reviewed articles, co-edited two textbooks on behavior analysis, and has been a funded researcher through the National Institutes of Health (USA) for close to 25 years. In his clinical work, Dr. Ringdahl has worked in hospital and university-based clinics, state facilities, community facilities, schools, and in private homes. In those settings, Dr. Ringdahl has worked across the age range with individuals ranging in age from two years old to 90 years old.